Okna tarasowe to nie tylko źródło światła i naturalnego oświetlenia, ale także element dekoracyjny. Większość domów ma okna tarasowe w salonie lub jadalni, ale są one także popularne w łazienkach, sypialniach i pokojach dziennych. Okna tarasowe mogą być wyposażone w rolety, żaluzje lub inne dodatki, które pomogą Ci stworzyć idealne miejsce do relaksu lub odpoczynku.

Okna tarasowe mogą być otwierane na zewnątrz lub do wewnątrz, a także mogą mieć różne kształty i rozmiary. Możesz wybrać okno tarasowe, które będzie pasowało do Twojego wystroju wnętrza i będzie dodatkowym atutem Twojego domu.

Ze względu na budowę i system pracy można wyróżnić okna i drzwi tarasowe rozwieralno uchylne jednoskrzydłowe i dwuskrzydłowe, okna i drzwi tarasowe przesuwne, drzwi i okna tarasowe podnoszono przesuwne oraz drzwi i okna tarasowe uchylno przesuwne. Okna tarasowe mogą być również wyposażone dodatkowo w rolety lub żaluzje.

Jakie okna tarasowe wybrac?

Kiedy planujemy taras, sam wybór okien jest klucem do udanego projektu. Aby taras był praktyczny i funkcjonalny, warto zadbać o to, aby całe okno tarasowe miało możliwie najniższy współczynnik przenikania ciepła (Ug). Najlepsze są te okna, które mają Ug do 0,5-0,6 W/(m2. K).

Warto pamiętać, że od 2021 roku według przepisów budowlanych żaden współczynnik przenikania ciepła nie może być wyższy niż 0,9 W/(m2. K). Dlatego tak ważne jest wybranie odpowiednich okien już na etapie projektowania tarasu.

Jakie są systemy okien przesuwnych?

Najczęściej spotykane to PSK i HST. System PSK jest bardziej popularny ze względu na cenę oraz komfort użytkowania. Jest on idealny do małych pomieszczeń, gdyż pozwala na lepsze zagospodarowanie przestrzeni. HST natomiast jest bardziej rozbudowanym systemem i ma większe możliwości zastosowania, dlatego też jest droższy.

Co zamiast HST?

Gdzie kupić dobrej jakości drzwi przesuwne na wymiar? Na pewno nie warto decydować się na najtańsze modele, ponieważ można narazić się na problemy z ich funkcjonowaniem. Lepiej postawić na markowe produkty, które posłużą nam długie lata. Dobrym wyborem będzie taki system, który łatwo się montuje i cieszy oko estetycznym wyglądem.

Zobacz także:  Jaki dach do okien Winchester?

Jakie okno tarasowe przesuwne?

Otwory o 2-3 metrach szerokości można obsłużyć drzwiami przesuwnymi, pod warunkiem że ich architektura budynku na to pozwala. Do tego typu konstrukcji poleca się SLIDE (maksymalny rozmiar całej konstrukcji drzwi to 3,5 metra) lub standardowy PSK, PSK Z czy PSK ATRIUM (maksymalna szerokość do 3 metrów).

Czym się różni HS od HST?

W przypadku systemu HS cały moduł (tj. okno / drzwi) jest prowadzony do góry – ruch jest linearny. W systemie HST cały moduł prowadzony jest w pierwszej kolejności do góry (także ruch linearny), a następnie „składa się” do wewnątrz budynku – można powiedzieć, że ruch ten jest boczny. Gdy już mamy ustaloną odpowiednią konstrukcję profili okien / drzwi tarasowych możemy shematcznie stwierdzić, iż skrzydło „HS” ma swoje minimalne wymiary, podczas gdy skrzydło „HST” ma większe wymiary ze względu na fakt, że musi pomieścić usytuowaną bliżej wewnętrza krawędzi roletę.

Jakie są najcieplejsze okna?

Jak pomaga gaz szlachetny?

Najpopularniejsze są szyby termoizolacyjne, w których tafle szkła są oddzielone ramką dystansową, a przestrzeń między nimi jest wypełniona gazem szlachetnym. Najcieplejsze zestawy dwuszybowe mają współczynnik przenikania ciepła U=0,9-1,0 W/(m²·K), a pakiety trzyszybowe nawet U=0,4-0,6 W/(m²·K).

Gaz szlachetny ma bardzo dobre właściwości izolacyjne i dlatego jest tak często stosowany w takich oknach. Dzięki niemu ciepło nie przenika na zewnątrz i jest ono bardzo efektywne.

Ile kosztuje okno tarasowe?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. To zależy od wielu czynników, takich jak: rodzaj okna, materiał, z którego jest wykonane, rozmiar oraz dodatkowe funkcje. Najważniejszym czynnikiem influencingw cenę jest oczywiście rozmiar. W przypadku okien trzyszybowych możemy mówić o dwóch standardach – 1465×1435 mm oraz 865×2195 mm. Cena dobrej jakościowo trzyszybowego okna 1465×1435 mm waha się pomiędzy 700 a 900 zł, natomiast trzyszybowe drzwi balkonowe 865×2195 mm kosztują od 800 do 950 zł.

Zobacz także:  Ile kosztuje okno 2022?

Co to jest okno HST?

Okno HST to najbardziej dopracowany system przesuwnych okien balkonowych z wyjściem na taras lub do ogrodu. Drzwi lekko się przesuwają po dyskretnej szynie w podłodze, zachodząc na stałe skrzydło okna. W tym systemie okna mogą być większe niż w przypadku systemu PSK, dając więcej światła w domu.

Co to jest okno Smart-slide?

Kto odpowiada za jego produkcję? Gdzie można je kupić?

Okno Smart-slide to innowacyjne okno, które umożliwia stworzenie przeszklonej konstrukcji o wymiarach 1,5 x 2,3 m. Jest to produkt firmy Oknoplast, która jest liderem na rynku stolarki budowlanej. Okno Smart-slide można kupić w salonach sprzedaży Firmy Oknoplast oraz w autoryzowanych punktach sprzedaży.

Co to jest Smart-slide?

Smart-slide to nowa generacja przesuwnych drzwi tarasowych. Charakteryzuje się ona tym, że skrzydło minimalnie odsunie się od ramy, kiedy przekręcimy klamkę do góry. Taka funkcja ułatwia nam poruszanie się po drzwiach praktycznie bez użycia siły. Smart-slide jest dostępny w wersji dwuskrzydłowej oraz jednoskrzydłowej.

Ile kosztuje okno HST?

Bardzo trudno jest powiedzieć, ponieważ cena zależy od wielu czynników. Najważniejszymi są: rozmiar, materiał, sposób wykończenia i dodatkowe funkcje. Okna HST mogą kosztować od 4000 do 19 000 zł.

Jak działa HS?

Za sprawą siły ciężkości, podniesione skrzydło opada na prowadnicę i przesuwa się swobodnie wzdłuż niej. Kiedy całkiem opadnie na prowadnicę (otwarte), można je przesunąć lekko w bok, aby całkowicie odsunąć od dolnej krawędzi ramy okna. Natomiast do zamknięcia tarasu potrzeba tylko pociągnięcie za uchwyt i uniesienia skrzydła – samo siłą ciężkości wróci na swoje miejsce i zamknie się.

Co na duże okno tarasowe?

Jeśli mamy do czynienia z oknami o nietypowych rozmiarach, a na poddaszu lub w nowoczesnym domu wysokich oknach tarasowych stanowi to standard, warto zwrócić uwagę na proponowane przez fachowców rozwiązania. Najczęściej proponowane są wtedy rozwiązania osłon montowanych do ściany lub sufitu takich jak duże żaluzje drewniane, aluminiowe czy rolety rzymskie. Takie rozwiązania wymagają każdorazowego zwinięcia żaluzji / rolety za każdym razem kiedy chcemy otworzyć skrzydło okienne.

Zobacz także:  Ile kosztuje ogrodzenie drewniane?

Jakie okna są tańsze?

Najtańsze okna to te, które powstały z plastiku i są białe. Wykonuje się je z polichlorku winylu – polimeru syntetycznego odpornego na wysokie temperatury, niepalnego i o dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Okna drewniane i aluminiowe są od plastikowych droższe.