Podłoga jest niezwykle ważnym elementem każdego domu. Warto więc zastanowić się nad tym, jaką podłogę wybrać. Najważniejsze jest to, aby podłoga była łatwa w utrzymaniu czystości i bezpieczna. Najlepszym wyborem będzie podłoga drewniana lub kamienna.

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Rozwiązanie idealne zależy od indywidualnych preferencji oraz budżetu. Najbardziej popularnym rozwiązaniem stały się panele podłogowe lub deski podłogowe. Motyw drewna jest bardzo uniwersalny, dlatego świetnie pasuje zarówno do klasycznych wnętrz, jak i tych nowoczesnych. Drewno wprowadza do salonu wrażenie ciepła i przytulnego klimatu.

Co na podłogę w całym domu?

Pierwsze dobre rozwiązanie to pośrednie – stawia się na podłogi drewniane lub z paneli w jednym odcieniu, które trafiają do wszystkich pokoi, na znaczną część kuchni lub aneksu, fragment przedpokoju. Pozwala to na uzyskanie efektu przenikania, łączenia i poszerzenia przestrzeni mieszkalnej. Z drugiej strony, domownicy mają poczucie spójności i ciągłości we wszystkich pomieszczeniach. Podłoga taka bardzo dobrze prezentuje się w aranżacji nowoczesnej i minimalistycznej.

Jaką podłoga jest najzdrowsza?

Na podłodze możemy przebywać w różnych pozach – siedząc, leżąc, stojąc czy chodząc. Można też na niej uprawiać sport lub tańczyć. Wszystko to ma wpływ na jej solidność i trwałość. Bardzo ważne jest zatem, aby była ona wykonana z materiałów, które są bezpieczne dla naszego zdrowia. Najbardziej neutralną powierzchnią wydaje się podłoga drewniana. Posiada właściwości amortyzujące, jest ciepła, łatwo ją zakonserwować i dbać o jej czystość. Ponadto nie emituje substancji chemicznych, które mogłyby być szkodliwe dla zdrowia. Drewniana podłoga jest więc idealna do każdego pomieszczenia, w którym przebywamy – od sypialni po salony fitness.

Jaka podłoga najtrwalsza?

Najtrwalsze są podłogi drewniane – klasyczny parkiet, deski podłogowe, panele drewniane. Tego typu nawierzchnie mogą przetrwać nawet 100 lat! Mniej wytrzymałe są panele podłogowe z materiałów drewnopochodnych.

Zobacz także:  Ile kosztuje okno 2022?

Deski podłogowe i panele drewniane mogą się różnić gatunkiem drewna, strukturą oraz sposobem wykonania. Najbardziej popularne są te zrobione z jednolitego kawałka drewna, ale można też spotkać warianty z litego drewna krzyżowo-klejonego czy płyty wiórowej. Drewno możemy polakierować albo pokryć olejem, a także lakierem bezbarwnym lub kolorowym. Można je również barwić na wiele sposobów – na przykład mozaikowo (deski w kilku kolorach układane są losowo). Warto pamiętać, że polerowana powierzchnia desek bardzo się brudzi – lepiej więc postawić na matowe wykończenie.

Jaka podłoga jest najtańsza?

Oczywiście, że laminowana. Panele podłogowe laminowane to najtańsze, ale też najmniej trwałe rozwiązanie dla wielbicieli drewnianych podłóg. Są tak często stosowane, bo łatwo i szybko można je ułożyć, a na początku wyglądają prawie jak naturalne drewno. Niestety, pod wpływem wilgoci i temperatur panelki się kurczą i rozszerzają, a ich powierzchnia łatwo się rysuje i odkształca. Dlatego jeśli szukasz czegoś trwalszego, lepiej wybrać inny materiał.

Jaka podłoga jest najcieplejsza?

Najcieplejsza podłoga to ta, która jest wykonana z drewna. Drewno uważa się za najcieplejszy materiał, ponieważ jego struktura i włókna są bardzo dobre izolatory cieplne. Podłoga z drewna będzie więc świetnie trzymać ciepło, a także sprawi, że pomieszczenie będzie się prezentować pięknie i przytulnie.

Czy podłoga musi być taka sama w pokojach?

Może być różna, w zależności od podłoża. Klasyczne aranżacje mogą przewidzieć stosowanie jednej uniwersalnej podłogi we wszystkich pomieszczeniach. Niektóre pokoje mają jednak inny charakter i mogą wymagać innego typu podłogi. Kuchnia i łazienka na przykład, ze względu na wilgoć i zabrudzenia, wymagają częstego mycia lub nawet czyszczenia chemicznego. Dlatego warto rozważyć ich wybór oddzielnie od pozostałych pomieszczeń.

Co zamiast płytek na podłogę?

Podłoga wykonana z posadzki cementowo-żywicznej lub mikrocementu to nowoczesny pomysł na podłogę, który łączy efektowny wygląd i praktyczne walory. Jest trwała, łatwa w utrzymaniu czystości oraz odporna na uszkodzenia. Posadzka cementowa może być stosowana wewnątrz domu, ale także na tarasie czy patio – sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzebujemy solidnej i estetycznej podłogi.

Zobacz także:  Ile kosztuje ogrodzenie drewniane?

Jaka podłoga żeby powiększyć pokój?

Możesz wybrać jasną podłogę, która powiększy optycznie małe pomieszczenie. Jasna podłoga świetnie sprawdzi się w salonie lub w ciasnej łazience. Ciemna podłoga to dobry wybór do większych pomieszczeń. Ciemne gatunki drewna takie jak orzech czy wenge dodadzą przytulnego charakteru salonowi.

Jak tanio zrobić podłogę?

Wystarczy farba do betonu! Jej stosowanie jest bardzo proste, a koszt niski w porównaniu ze standardowymi metodami wykończenia podłóg. Co więcej, podłoga pomalowana farbą do betonu będzie się prezentować bardzo estetycznie i będzie trwała.

Czy panele podłogowe są szkodliwe dla zdrowia?

Panele podłogowe mogą zawierać szkodliwy formaldehyd, który może zwiększać częstotliwość ataków astmy i ryzyko wystąpienia alergii. Uważa się także, że formaldehyd może zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Dobrej jakości panele powinny zawierać jedynie 20 proc. substancji syntetycznych, w tym klejów, i 80 proc.

Czy warto kupić panele winylowe?

Opinie użytkowników są jak najbardziej pozytywne i wskazują, że jest to dobra inwestycja. Panele winylowe można bez problemu montować w każdym pomieszczeniu – sprawdzą się zarówno jako posadzka winylowa w kuchni, łazience, salonie czy sypialni. Ich największą zaletą jest to, że panele winylowe prezentują się tak samo dobrze jak naturalne deski drewniane i nie wymagają takiej pielęgnacji.

Co położyć na podłogę w sypialni?

Najlepszym wyborem będzie naturalne drewno lub kamień. Dlaczego? Ponieważ podłoga w sypialni powinna być ciepła i miękka, a taki efekt można uzyskać tylko z tych materiałów. Drewniana podłoga nigdy nie jest zimna w dotyku, a dodatkowo możemy wybrać miękkie drewno takie jak sosna lub świerk, które sprawi, że nasze stopy będą się czuły odprężone i komfortowe.

Jak wybrać podłogę drewnianą?

Najważniejszym kryterium jest twardość. Najlepsze są rodzime gatunki takie jak dąb lub jesion. Są one bardzo dobrze wybarwione, dzięki czemu można je stosować w każdym kolorze. Gatunki egzotyczne, takie jak merbau, teak, iroko lub doussie, są równie trwałe, ale ich barwa jest bardziej żywa.

Zobacz także:  Skąd wziąć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?

Co najlepsze do salonu na podłogę?

Na pewno gres szkliwiony albo nieszkliwiony – to będzie idealny wybór! Płytki rektyfikowane są świetnym rozwiązaniem, jeżeli chcemy mieć jednolitą podłogę – polecamy! Jeżeli lubimy czarne kolory i chcemy, by nasza podłoga przypominała dywan, wtedy warto postawić na terakotę. Taka podłoga jest ostatnio bardzo popularna i sprawdzi się w dużym i przestronnym salonie.